התינוק שלכם נרדם עליכם ומתעורר כשאתם מניחים אותו ?
הכתבה הזאת בשבילכם!
מכירים את זה שהתינוק מראה סימני עייפות?
מיד אנחנו מרימים, מערסלים, מחבקים, מרדימים, מעבירים למיטה ו…. הוא מתעורר…

הורים רבים מספרים לי שהתינוק שלהם ישן הכי טוב רק עליהם ושיש לילות שלמים בהם התינוק ישן עליהם “בטן לבטן”. מבחינתם, זאת הדרך היחידה שהם (ההורה והתינוק) מצליחים לישון כי כל פעם שהם מנסים להעביר אותו למיטה הוא מתעורר.

למה התינוק אוהב לישון עלינו?
1. המגע, הריח, התחושה המחבקת, פעימות הלב שלנו שמזכירות לתינוק תקופה חמימה ורגועה ברחם.
2. אויר כלוא בבית החזה – גרפס! כאשר התינוק נמצא במנח בטן לבטן – עלינו, בית החזה שלו מקבל תמיכה כנגד בית החזה שלנו. במנח הזה רוב התינוקות לא ירגישו את האוויר הכלוא – הגרפס. כשנעביר אותם למיטה הם ירגישו את הלחץ שוב ויתעוררו.
3. העברה איטית של התינוק למיטה גורמת למערכת שיווי המשקל להיכנס לפעולה.
4. רפלקס מורו – רפלקס הבהלה ההישרדותי שיש לכל תינוק.
5. הפרשי טמפרטורות – בין חום הגוף שלנו למיטה.

אז מה עושים?
1. הרדימו את התינוק כשצרכיו הבסיסיים מסופקים – אחרי אוכל, מוחלף ובגדיו נוחים לשינה.
2. הקפידו על שחרור אויר- גרפס לפני ההרדמה כדי שהגרפס לא יפריע לתינוק להיכנס לשינה עמוקה. שימו לב, לעיתים יש יותר מגרפס אחד (!). במידה ולא הצלחתם להוציא את הגרפס נסו להרדים בסוג של ערסול כדי שהגוף יוכל להיות משוחרר מספיק כדי שהאוויר יצא החוצה (גם מלמטה הולך ?)
3. זהו סימני עייפות לפני שהם הופכים לעייפות יתר – לתינוק בעייפות יתר קשה להירדם וקשה להיכנס בקלות לשינה עמוקה. מהם סימני העייפות: גבות אדומות/, פיהוק, גירוד אוזניים או/ו עיניים, בהייה ממושכת בנקודה אחת, עיניים מבריקות וכו.
4. חכו 22 דקות כשהתינוק עליכם לפני שתעבירו למיטה – חלון השינה של התינוק בנוי משינה קלה, ולאחר מכן מגיעה השינה העמוקה. השינה הקלה מאופיינת בתזוזות קלות של התינוק, מציצת מוצץ פעילה, תנועת אישונים מתחת לעפעפיים, אם נרים את ידו תהיה התנגדות קלה. כיצד נזהה שינה עמוקה? נרים את ידו של התינוק והיא תיפול ללא החזקה, לא תהיה מציצת מוצץ פעילה או תנועת אישונים, הנשימה חלקה, מונוטונית ורגועה. למה 22 דקות? כי אורך השינה הקלה הוא 20 דקות ואני תמיד מוסיפה 2 דק לביטחון ?
5. חממו מעט את המיטה – הניחו שמיכה על המיטה והרימו לפני הנחת התינוק כדי לאזן במעט את הפרשי הטמפרטורות בין חום הגוף שלנו למיטה.
6. העבירו את התינוק במהירות – כשאנחנו מעבירים במהירות למיטה מערכת שיווי המשקל לא מספיקה להיכנס לפעולה והתינוק לא יתעורר כשהיא תיכנס לפעולה. הקפידו גם להחזיק את התינוק חזק ובטוח.
7. הורידו את התינוק למיטה דרך הצד – הניחו את התינוק על צד גופו, ממש על הכתף שלו כדי שרפלקס מורו (רפלקס הבהלה) לא יופיע. עדיף להחזיק את התינוק בצלעותיו כדי להעבירו בצורה נוחה ובטוחה.
8. תהליך מגע בן 3 שלבים – אחרי שהנחתם את התינוק על הצד הניחו את 2 הידיים שלכם במגע נוכח על צדי גופו של התינוק, יד אחת על הזרוע הפונה מעלה ויד שניה על האגן.המגע צריך להיות נוכח אבל לא חזק במשך חצי דקה.
בשלב השני, השאירו יד אחת על התינוק, עדיף את העליונה ועם היד השנייה סובבו דרך הרגל העליונה את התינוק לשכיבה על הגב. היד (שלנו) שהונחה על הזרוע תונח על בית החזה, היד השנייה על הבטן, שוב לחצי דקה.
בשלב השלישי הרימו את היד שנוגעת בבטן, כסו את התינוק. חכו עוד כמה שניות והרימו לאט את היד מבית החזה.
9. הוסיפו רעש לבן – אני תמיד מוסיפה ששששש מונוטוני במהלך ההעברה כדי לנטרל קולות רקע ולהזכיר תחושה רחמית ובטוחה.
❣ תזכרו, הקטנים שלנו תלוי בנו, אנחנו מדריכי הדרך שלהם.
תאהבו, תחבקו, תרדימו ובעיקר תקשיבו לקטנטנים שלכם כי אתם כל העולם שלהם ❣
**חשוב להדגיש שכל הנאמר מעלה רלוונטי לתינוקות עד גיל 6 חודשים**