מתי גומלים? איך מתחילים? ולמה צריך הכנה?

דבר ראשון לפני שאנחנו מתחילים חשוב להבין שגמילה היא אחד משלושה דברים עליהם הילד צריך להחליט ולנו ההורים נותר רק לתת תנאים מתאימים, אך לא נוכל לגרום להם לקרות:

 1. שינה – לא נוכל להכריח ילד שאינו רוצה לישון – לישון. נוכל רק לתת לו את כל התנאים הדרושים לכך. למשל נשכיב אותו עם הופעת סימני עייפות במיטה נוחה המתאימה לגילו.
 2. אוכל – אי אפשר להכריח ילד לאכול, הוא צריך להחליט שהוא אוכל – פותח את הפה, מכניס אוכל, לועס ובולע. לא נוכל להכריח ילד להכניס אוכל לפה או לשתות מבקבוק כשאינו רוצה בכך.
 3. צרכים – אי אפשר לגרום לילד לעשות פיפי או קקי, הוא צריך להחליט שהוא רוצה לעשות והוא המחליט הבלעדי על כך. חשוב מאוד שגמילה לא תעשה כמאבק כוח עם הילדים.

גמילה מחיתולים או פרידה מחיתולים היא בעצם תהליך למידה, אימון ורכישת הרגלים חדשים. תהליך התבגרות

מתי גומלים?

גומלים בזמן שמתאים לילד ולהורה בו זמנית. אם ההורה אינו פנוי לתהליך הגמילה נדחה אותו. בגמילה מחיתולים יש אחריות משותפת של הורה וילד. הורה מוביל את התהליך והילד צריך להיות מוכן להיגמל.

 מתי נכון להתחיל?

נכון להתחיל סביב גיל שנתיים – זה גם הגיל של “אני לבד” – מה שמחזק את הרצון של הילד להיות בוגר ולעשות צרכים כמו ההורה. בנוסף, יש כמה תנאים הכרחיים נוספים:

 1. יכולת מוטורית של הילד להוריד מכנסיים ותחתונים
 2. יכולת ביטוי של הילד. אנו רוצים שהילד יוכל לומר לנו מתי הוא צריך. לא מדובר על דיבור שוטף אלא על ילד שמסוגל לדבר על מנת שההורה יבין.
 3. כשלילד יש יכולת להבין ולעקוב אחרי הנחיות, למשל להביא חפץ מהחדר או ממקום ספציפי.
 4. מוטיבציה לעצמאות – במידה ולילד לא קיימת מוטיבציה לעצמאות והוא אינו רוצה או יוזם פעולות עצמאיות לבד, צריך להתחיל ללמד אותו עצמאות לפני שלב הגמילה. גמילה מחיתולים היא אחת הפעולות העצמאיות המובהקות אצל ילד. איך נעודד עצמאות? הורדת נעליים לבד, סידור משחקים, הליכה עצמאית במקום נשיאה על הידיים או עגלה, אכילה עצמאית, לשים בגדים בכביסה, להוריד צלחת מהשולחן, לעזור לנו בבישול וקיפול כביסה וכדומה.
 5. תחושת מסוגלות טובה – ילד שיודע להתמודד עם קושי ותסכול. אנחנו לא רוצים שהילד שלנו יתייאש במידה ויברח לו או כשלא הספיק להגיע לשירותים.
 6. תזמון מתאים – לא בסמוך לשינויים משמעותיים נוספים: לידת אח, מעבר דירה, כניסה לגן חדש וכמובן בזמן שגם אנחנו כהורים פנויים לו רגשית ופיזית.

מה זה בעצם הכנה לגמילה ולמה היא כל כך חשובה?

הכנה לגמילה ממש חשובה כי גמילה מחיתולים היא שינוי מהותי בחיי הילד, ילד שהיה רגיל לעשות בחיתול כרצונו, איפה שבא לו ומתי שמתאים לו, בזמן משחק, בזמן האוכל, בכל מקום. עכשיו בלי חיתול הוא פתאום צריך להתחיל לנהל את נושא ההתפנות, ללמוד להתאפק, להפסיק משחק באמצע כדי להתפנות, להתפנות במקום מסוים ובעצם להיות אחראי לנושא שעד עכשיו היה לגמרי באחריות המבוגרים.

איך מכינים את הילדים לגמילה מחיתולים?

 1. היכרות עם צרכים ועידוד מודעות – עד היום החלפנו לילד חיתול בשכיבה, הוא לא תמיד היה מודע למה שיוצא ממנו ולכן הרבה ילדים נרתעים מעשיית קקי כי הם פשוט נבהלים מהגוש הגדול והמסריח (סליחה על התיאור הגרפי) שיוצא מהם. נתחיל להראות לילדים את הקקי בחיתול ואם אפשר נחליף חיתול בעמידה כדי שתהיה חשיפה ומודעות.
 2. דוגמא אישית וחשיפה – לחשוף את הילד לאסלה וגם להגיד אמא/אבא הולכים לשירותים לעשות קקי או פיפי. אין צורך להראות להם פיזית מה ואיך יוצא אבל שתהיה מודעות לכך שאנחנו גם עושים צרכים בשירותים.
 3. המחשה – ספרים, קלטות וכדומה אבל לא יותר מדי כדי שהילד לא ירגיש שאנחנו חופרים לו ויתעורר בו אנטי לתהליך. אין שום צורך לתת שמות חיבה לאיברים האינטימיים: בולבול, פות וטוסיק הם לגמרי שמות לגיטימיים לאיברי הגוף שלנו.
 4. עידוד לעצמאות – לפעמים אנחנו כל כך עסוקים שאנחנו פשוט לא שמים לב שיש פעולות ודברים שיכולים להיות מאוד מעצימים לילדים שלנו. למשל, למהר לנעול להם נעליים או לקצר תהליכים ולעשות בשבילם דברים שהם לגמרי מסוגלים לעשות לבד.
 5. לאפשר התנסויות מדי פעם – אבל לא להפוך את עניין הגמילה למשחק – לשבת על הסיר או על האסלה לפני המקלחת או כשקמים בבוקר. שימו לב לא להפוך את ההתנסות לגמילה עצמה זאת רק הכנה.
 6. תיאום ציפיות – חשוב לטפטף לילד את הרעיון של הגמילה: עוד מעט גם אתה תעשה בשירותים, עוד מעט נפרדים מהחיתול. עוד מעט גם אתה תעשה כמו אבא ואמא.
 7. קנו לילד תחתונים – הלהיבו אותו על הרעיון, העדיפו תחתונים צבעוניות מכותנה עם ציורים מעניינים כדי שתהיה לילד מוטיבציה ורצון להשתמש בהם.

כמה זמן לפני הגמילה נתחיל הכנה?

שבוע – שבועיים של הכנה תספיק לרוב הילדים. במידה ויש צורך גדול בביסוס עצמאות יש סיכוי שנעשה הכנה ארוכה יותר כדי לתת לילד הזדמנות להרגיש סיפוק מפעולות עצמאיות מקדימות לפני שנתחיל בגמילה מחיתולים.

סיר? מקטין אסלה? או ישבנון?

ממש תלוי בכם! ההמלצה הגורפת היא סיר משום שסיר הוא תואם גודל והילדים יכולים לקום ולשבת בעצמם. יתרון נוסף לסיר הוא תנוחת הישיבה האולטימטיבית בעשיית קקי, הרגליים המורמות בתנוחת “הכובסת”. אם החלטתם להשתמש בישבנון או אסלה מקטינה שימו לב שיש צורך בסולם קטן או שרפרף כדי שיוכלו לעלות בבטחה ולהתפנות.

במקרה והיה בעבר ניסיון לגמילה שלא צלח או שהתחלתם והעניינים קצת פחות עובדים. זה הזמן לחזור קצת אחורה (כן, אפילו להחזיר חיתולים) ולהתחיל מהתחלה. היתרון בהכנה הוא שעוד כמה ימים כשנגיע לגמילה עצמה הכניסה לתהליך תהיה חלקה וזורמת.